logo

Siekdama pažymėti matematikos grožį ir svarbą, bei jos išskirtinį vaidmenį kasdieniniame gyvenime, Tarptautinė matematikos sąjunga (IMU) kreipėsi į UNESCO organizaciją prašydama paskelbti kovo 14-ąją Tarptautine matematikos diena. Šio kreipimosi pagrindu 2019 m. lapkričio 26 d. 40-oje UNESCO generalinėje konferencijoje kovo 14-oji (Pi diena) buvo paskelbta Tarptautine matematikos diena. Nors Pi diena jau daugelį metų buvo švenčiama įvairiose šalyse, pažymint pagrindinės matematinės konstantos – skaičiaus π, apibrėžiamo apskritimo ilgio ir diametro santykiu ir apytiksliai lygaus 3,14, – svarbą, oficialiai Pi diena kalendoriuose atsiras tik nuo šių metų.

Pasak Monrealio universiteto profesorės ir Tarptautinės matematikos dienos projekto iniciatorės Christiane Rousseau, „Matematika, kaip mokslas, gyvavo per visą žmonijos istoriją. Šiandien matematika tapo tiek ištobulinta, kad dauguma žmonių net nepastebi jos visuotinio buvimo mūsų gyvenime. Galime sakyti „Matematika yra visur“.“ Žmonės šią dieną kviečiami organizuoti paskaitas ir renginius, atskleisti ne tik matematikos kaip mokslo svarbą bet ir jos grožį, palyginamą su muzikos ar poezijos estetika. 2020 m. vyks 839 renginiai įvairiose pasaulio šalyse. Oficialiai šią dieną paskelbė pažymėsiančios 75 šalys, 150 matematikos asociacijų, institutų, muziejų, mokyklų, universitetų, tarp kurių ir Lietuvos matematikų draugija bei Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakultetas, Kauno technologijos universitetas.

Tarptautinė matematikos diena bus pažymėta ir VU Matematikos ir informatikos fakultete. 2020 m. kovo 16 d. 17 val. 102 (J. Kubiliaus) auditorijoje (Naugarduko 24) doc. Vilius Stakėnas perskaitys paskaitą „Kvadratas, skritulys, skaičius π ir kiti matematikos turtai“.

Kviečiame pažymėti matematikos dieną!

Susiję su Tarptautine matematikos diena puslapiai: www.idm314.org (oficialus puslapis), www.piday.org.